آیا دی کاپریو در نقش مولانا هنرنمایی خواهد کرد؟

دیوید فرانزوینی(David Franzoni) فلمنامه نویس برندهء جایزه اسکار می گوید، بالای فلمنامهء کار می کند که بر اساس زنده گی مولانا جلال الدین  بلخی رومی نوشته خواهد شد.

به گفتهء دیوید فرانزونی این فلم بیوگرافیک با ترسیم زنده گی یک صوفی بزرگ، تعبیر کلیشه ای از چهره های مسلمان را در سینمای غرب به آزمون خواهد کشید.

دیوید فرانزونی می گوید:

“رومی در ایالات متحدهء امریکا خیلی شهرت دارد. من تصور می کنم که ساختن این فلم داستان و تصویر برای رومی ارایه خواهد کرد.”

شاعر بزرگ قرن سیزدهم مولانا جلال الدین رومی که در بلخ بدنیا آمده است، در جهان اسلام و بیرون از آن شهرت خیلی زیاد دارد.

دیوان اشعار مولانا که در سال 2014 میلادی در ایالات متحدهء امریکا چاپ شد، پر فروش ترین کتب شعر در این کشور به شمار می رود.

دیوید فرانزوینی که در سال 2000 فلمنامهء فلم مشهور “گلادیتور” را نوشته است، اخیراً همراه با ستیفان جول براون(Stephen Joel Brown) پرودیوسر این فلم به ترکیه سفر نموده، با دانشمندان ترکی صحبت و از مقبرهء مولانا در شهر قونیه بازدید کرده اند.

دیوید فرانزوینی در صحبت با روزنامهء گاردین گفته است، وی می خواهد که هنرپیشهء برندهء جایزهء اسکار لیوناردو دی کاپریو(Leonardo DiCaprio) نقش مولانا جلال الدین بلخی این شاعر قرن سیزدهم زبان دری را بازی کند. وی همچنان گفته است که می خواهد، روبرت دوانی جیونیر(Robert Downey Jr) در نقش شمس تبریز، مرشد معنوی مولانا جلال الدین بلخی هنرنمایی کند.

احتمال انتخاب و هنرنمایی لیوناردو دو کاپریو در نقش مولانا، برخی انتقادات را هم باعث شده است و برخی ها اورا به این نقش مناسب ندانسته اند.

با آنکه این فلم بیوگرافیک پیشنهادی در مورد زنده گی مولاناجلال الدین بلخی تا هنوز در مراحل آغازین آن قرار دارد و پرودیسران آن امیدوارند که فلمبرداری آن در سال آینده آغاز شود، اما به نوشتهء دتلگراف شاید هم این فلم هرگز ساخته نشود.


Leave a Reply