سفر اوباما به هند، مقامات پاکستان را سراسیمه ساخت

ترجمهء هژبر شینواری (فرانس پرس، دیلی تایمز پاکستان)

در جریان مسافرت اخیر بارک اوباما رییس جمهور ایالات متحدهء امریکا به هند، یک قرارداد مهم بین این دو کشور امضا شد که بر اساس آن برنامهء اتمی ملکی هند که از سال ها به اینسو متوقف باقی مانده بود، دوباره فعال خواهد شد.

واشنگتن و دهلی در سال 2008 میلادی یک قرارداد مهم تاریخی را امضا کردند که براساس آن هند به تکنولوژی اتمی ملکی دسترسی حاصل می کند، اما نسبت اینکه کشور هند در زمینهء جبران خسارت یا تاوان ناشی از بر خورد احتمالی اتمی قوانین محدود داشت، تا اکنون تطبیق این قرارداد راکد باقی مانده بود.

سرتاج عزیز مشاور امور بین المللی نوازشریف صدراعظم پاکستان روز سه شنبه 27 جنوری گفت، فعال شدن دوبارهء قرارداد اتمی بین هند و ایالات متحدهء امریکا که همکاری های سیاسی و اقتصادی را بین این دو کشور افزایش می دهد، بالای ثبات در آسیای جنوبی تاثیر منفی خواهد کرد.

سرتاج عزیز می گوید:

“پاکستان مخالف پالیسی ترجیح دادن و فرق گذاشتن است.”

سرتاج عزیز مشاور امور بین المللی صدراعظم پاکستان در مورد تلاش های هند برای کسب عضویت شورای امنیت سازمان ملل متحد، گفته است:

“پاکستان از تغییرات گسترده در شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت می کند، تا این ارگان بتواند نماینده گی بیشتر کند و به طور دموکراتیک، تاثیر گزار، شفاف و مسوولیت پذیر شود.”

مشاور امور بین المللی صدراعظم پاکستان همچنان گفته است:
“اما کشوری که از فیصله های شورای امنیت ملل متحد در مورد مسالهء “جمو و کشمیر” تخطی کرده است به هیچ صورت نمی تواند عضویت این شورا را حاصل کند.”

بارک اوباما رییس جمهور ایالات متحدهء امریکا در جریان مسافرت اخیرش به هند یکبار دیگر تاکید کرد که امریکا از عضویت هند در شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت می کند.

مهر ترار سرمقاله نویس روزنامهء دیلی تایمز پاکستان می گوید، زمانیکه خبر کمک چهار ملیارد دالری امریکا را به هند شنید متعجب شد، چون مقدار آن با مساعدت چین که دوست دیرین پاکستان است، تقریباً مساویست.

در جریان مسافرت بارک اوباما به هند، راحیل شریف لوی درستیز پاکستان به عجله به چین رفت، به کشوری که روابط و دوستی اش با هند و ایالات متحدهء امریکا مانند دوستی با پاکستان نیست.

مهر ترار می نویسد:
“هند یک اعشاریه 25 ملیارد نفوس دارد و نفوس پاکستان 190 ملیون است؛ از جانب دیگر پاکستان مانند هند توانایی و مهارت تخنیکی و تکنولوژیک هم ندارد. به این ترتیب رقابت بین هند و پاکستان اصلاً مطرح نیست.”

به عقیدهء مهر ترار، مطبوعات این دو کشور در مورد رقابت ها مبالغه می کنند. هند و پاکستان به جز از تاریخ و فرهنگ، چیزی مشترک دیگر ندارند.

مهر ترار می پرسد:

“امریکا باید دوست پاکستان باشد، اما امروز چرا بسوی هند روی آورده است که از حضوراتحاد شوروی سابق در افغانستان حمایت می کرد؟”

مهر ترار سرمقاله نویس روزنامهء دیلی تایمز پاکستان می نویسد:

” پاکستان در آن زمان خودرا در برابر روس ها در افغانستان سپر ساخت، روس ها را از افغانستان خارج نمود و در عوض مشکلات مهاجرین، هیرویین، فرهنگ کلاشینکوف، تندروی و دشواری های ناشی از مجاهدین یتیم در پاکستان ایجاد شد.”

خورشید شاه وزیر فدرالی سابق پاکستان می گوید:

“ما در مورد قرارد داد اتمی بین هند و امریکا نگرانی نداریم، آنچه که ما را متاثر می سازد اینست که پاکستان در جنگ سی ساله در افغانستان با امریکا کمک کرده است، اما حالا چرا آن ها دورویی می کنند؟”

مهر ترار می نویسد:

“دولت پاکستان همیشه فکر می کرد که امریکا هند را از افغانستان دور نگهداشته است، واشنگتن این را پذیرفته است که حضور هند در افغانستان مشکلات را ایجاد می کند. اما اظهارات رییس جمهور امریکا در جریان مسافرتش به هند نشان می دهد که در افغانستان به هند یک نقش جدید داده شده و پاکستان از این مساله ناراحت است.”

بارک اوباما رییس جمهور ایالات متحدهء امریکا در جریان مسافرتش به هند یکبار دیگر با تاکید گفت:

“من به خاطر همکاری قوی هند در امر مبارزه با تروریزم از صدراعظم نرندرامودی تشکر کردم و بار دیگر به تاکید می گویم، ماموریت رزمی امریکا در افغانستان به پایان رسیده است و ما در سال های گذشته از مساعدت های سخاوتمندانهء هند منفعت برده ایم. ما به همکاری قوی، با اعتبار و دوستی ادامه خواهیم داد.”

به عقیدهء مهر ترار، امریکا در سال های 1990 میلادی پاکستان را در میدان تنها گذاشت و اکنون نیز معلوم می شود که واشنگتن همان معامله قدیم را با پاکستان تکرار می کند.

Leave a Reply