بت کوین(bitcoin) چیست و چگونه عمل می کند؟

بت کوین(bitcoin ) مشهورترین واحد پولی مجازی در جهان است که مردم با استفاده از آن محصولات و خدمات را خریداری نموده، اسعار را بدون مداخلهء بانک ها، شرکت های کریدت کارت و مداخلهء سایر جوانب سوم، تبادله می کنند.

به نوشتهء آژانس خبری اسوشیتدپرس، یک عدد بن کوین ده هزار دالر امریکایی ارزش دارد و به عقیدهء کارشناسان بهای آن در آینده نیز افزایش خواهد یافت.

در سال 2008 میلادی سایت انترنی بت کوین دات کام ایجاد شد و در سال 2009 میلادی بت کویین توسط یک شخص یا گروهء به نام ستوشی ناکاموتو(Satoshi Nakamoto) بوجود آمد. برای نخستین بار در جکسن ویل ایالت فلوریدای امریکا دو پیزه به ارزش ده هزار بت کویین خریداری شد و در جریان پنج روز ارزش یک بت کوین از 0.008 دالر به 0.08 دالر امریکایی یعنی هزار فیصد افزایش یافت. امروز یک بت کویین حدود 10 هزار دالر امریکایی ارزش دارد.

در آغاز از بت کوین هکرها برای گرفتن جزیه و خریداری غیرقانونی ادویه از طریق شبکهء انترنت استفاده می کردند، اما اخیراً از بت کوین در بین یک حلقهء متفاوت، در بین سرمایه گزارن محتکر مشهور شده است.

 

بت کوین چگونه عمل می کند؟

بت کوین واحد پولی مجازیست، به حکومت ها و بانک ها وابسته نیست، به استفاده کننده گان امکان آن را فراهم می کند که به اسم مستعار پول مصرف کنند.

بت کوین را استفاده کننده گان شبکهء انترنت “استخراج” کرده، طوریکه آنها قدرت کمپوتری را برای تحقیق و بررسی “معاملات” استفاده کننده گان فراهم می کنند.

بت کوین را می توان با تبادلهء دالر امریکایی، یا سایر اسعار خریداری کرد، یا به فروش رسانید.

 

چرا بت کوین مشهور است؟

بت کوین به خاطر آن مشهور و مروج شده است که با استفاده از آن تبادلات و انتقالات پولی بطور مستعار انجام داده می شود، این نکته بت کوین را در بین علاقمندان تکنولوژی مدرن، احتکار کننده گان و مجرمین مشهور می سازد.

با آنکه بت کوین تا حدی زیاد بطور مستعار عمل می کند، اما تحقیق کننده گان می توانند تبادلات و انتقالات پولی استفاده کننده گان را زمانی پیگیری کنند که بت کوین به اسعار متعارف تبدیل می شود.

تعدادی از بانکر های ارشد دنیا به شمول جی. پی. مورگن در مخالفت با بت کوین، آن را “حیله و تذویر” خوانده اند.

با آنکه استفاده از بت کوین در تجارت های بزرگ جهان محدود است، اما شرکت میکروسافت، پرداخت آنرا در پلتفورم مغازه های ویندور و اکس باکس می پذیرد. اورستاک دات کام(Overstock.com) نیز صرف زمانیکه خریداری از طریق وال مارت(Wal-Mart) و آمازون(Amazon) صورت گرفته باشد، بت کوین را قبول می کند.

Leave a Reply